Class Age Day Instructor
Circus Themed Summer Dance Camp 2 - 2 Tuesday, 10:00 AM - 11:30 AM
Wednesday, 10:00 AM - 11:30 AM
Friday, 10:00 AM - 11:30 AM
KEYMC Faculty
Popstar Themed Summer Dance Camp 2 - 2 Monday, 10:00 AM - 11:30 AM
Wednesday, 10:00 AM - 11:30 AM
Friday, 10:00 AM - 11:30 AM
KEYMC Faculty
Prince/Princess Themed Summer Dance Camp 2 - 2 Monday, 10:00 AM - 11:30 AM
Wednesday, 10:00 AM - 11:30 AM
Friday, 10:00 AM - 11:30 AM
KEYMC Faculty

Class Age Day Instructor
Circus Themed Summer Dance Camp 3 - 5 Tuesday, 09:00 AM - 11:30 AM
Wednesday, 09:00 AM - 11:30 AM
Thursday, 09:00 AM - 11:30 AM
Friday, 09:00 AM - 11:30 AM
KEYMC Faculty
Popstar Themed Summer Dance Camp 3 - 5 Monday, 09:00 AM - 11:30 AM
Tuesday, 09:00 AM - 11:30 AM
Wednesday, 09:00 AM - 11:30 AM
Thursday, 09:00 AM - 11:30 AM
Friday, 09:00 AM - 11:30 AM
KEYMC Faculty
Prince/Princess Themed Summer Dance Camp 3 - 5 Monday, 09:00 AM - 11:30 AM
Tuesday, 09:00 AM - 11:30 AM
Wednesday, 09:00 AM - 11:30 AM
Thursday, 09:00 AM - 11:30 AM
Friday, 09:00 AM - 11:30 AM
KEYMC Faculty

Class Age Day Instructor
Circus Themed Summer Dance Camp 6 - 12 Tuesday, 09:00 AM - 04:00 PM
Wednesday, 09:00 AM - 04:00 PM
Thursday, 09:00 AM - 04:00 PM
Friday, 09:00 AM - 04:00 PM
KEYMC Faculty
Popstar Themed Summer Dance Camp 6 - 12 Monday, 09:00 AM - 04:00 PM
Tuesday, 09:00 AM - 04:00 PM
Wednesday, 09:00 AM - 04:00 PM
Thursday, 09:00 AM - 04:00 PM
Friday, 09:00 AM - 04:00 PM
KEYMC Faculty
Prince/Princess Themed Summer Dance Camp 6 - 12 Monday, 09:00 AM - 04:00 PM
Tuesday, 09:00 AM - 04:00 PM
Wednesday, 09:00 AM - 04:00 PM
Thursday, 09:00 AM - 04:00 PM
Friday, 09:00 AM - 04:00 PM
KEYMC Faculty

Class Age Day Instructor
Summer Dance Intensive 5 - 25 Monday, 09:00 AM - 04:00 PM
Tuesday, 09:00 AM - 04:00 PM
Wednesday, 09:00 AM - 04:00 PM
Thursday, 09:00 AM - 04:00 PM
Friday, 09:00 AM - 04:00 PM
KEYMC Faculty

Class Age Day Instructor
Hip Hop Boppers - 1 4 - 6 Thursday, 01:15 PM - 02:15 PM Jessica Smith
Hip Hop Boppers - 2 4 - 6 Friday, 05:00 PM - 06:00 PM Jessica Smith
Hip Hop Boppers - 3 4 - 6 Sunday, 12:30 PM - 01:30 PM Jessica Smith
Jitterbugs - 1 3 - 4 Tuesday, 09:30 AM - 10:15 AM Jessica Smith
Jitterbugs - 2 3 - 4 Wednesday, 10:30 AM - 11:15 AM Jessica Smith
Jitterbugs - 3 3 - 4 Thursday, 10:30 AM - 11:15 AM Jessica Smith
Jitterbugs - 4 3 - 4 Friday, 05:30 PM - 06:15 PM Heather Collins
Jitterbugs - 5 3 - 4 Saturday, 09:30 AM - 10:15 AM Heather Collins
Jitterbugs - 6 3 - 4 Sunday, 09:45 AM - 10:30 AM Caitlin Walton
Pre-Primary Ballet - 1 5 - 6 Tuesday, 04:30 PM - 05:30 PM Marilee Schroeder
Pre-Primary Ballet - 2 5 - 6 Wednesday, 02:00 PM - 03:00 PM Marilee Schroeder
Rainbow Rhythms - 1 2 - 3 Monday, 06:30 PM - 07:00 PM Caitlin Walton
Rainbow Rhythms - 2 2 - 3 Wednesday, 11:15 AM - 11:45 AM Jessica Smith
Rainbow Rhythms - 3 2 - 3 Saturday, 09:00 AM - 09:30 AM Heather Collins
Rainbow Rhythms - 4 2 - 3 Sunday, 09:15 AM - 09:45 AM Caitlin Walton
Shining Stars - 1 5 - 6 Monday, 05:30 PM - 06:30 PM Caitlin Walton
Shining Stars - 2 5 - 6 Wednesday, 04:30 PM - 05:30 PM Jessica Smith
Shining Stars - 3 5 - 6 Friday, 06:15 PM - 07:15 PM Heather Collins
Shining Stars - 4 5 - 6 Saturday, 11:15 AM - 12:15 PM Heather Collins
Shining Stars - 5 5 - 6 Sunday, 10:30 AM - 11:30 AM Jessica Smith
Steps - 1 4 - 5 Wednesday, 09:30 AM - 10:30 AM Jessica Smith
Steps - 2 4 - 5 Thursday, 09:30 AM - 10:30 AM Jessica Smith
Steps - 3 4 - 5 Thursday, 05:30 PM - 06:30 PM Heather Collins
Steps - 4 4 - 5 Friday, 05:30 PM - 06:30 PM Caitlin Walton
Steps - 5 4 - 5 Saturday, 10:15 AM - 11:15 AM Heather Collins
Steps - 6 4 - 5 Sunday, 09:30 AM - 10:30 AM Jessica Smith
Tumble Bugs - 1 3 - 5 Tuesday, 10:15 AM - 11:15 AM Jessica Smith
Tumble Bugs - 2 3 - 5 Sunday, 11:30 AM - 12:30 PM Jessica Smith

Class Age Day Instructor
Acro Dance (1) Level 1 7 - 9 Tuesday, 04:30 PM - 05:30 PM Olivia Casselman
Acro Dance (2) Level 2 10 - 13 Tuesday, 06:30 PM - 07:30 PM Jessica Smith
Acro Dance (3) Level 1-2 9 - 11 Friday, 04:30 PM - 05:30 PM KEYMC Faculty
Ballet (1) Level 1-2 7 - 9 Monday, 04:30 PM - 05:30 PM Marilee Schroeder
Ballet (2) Level 1 - Junior 1 6 - 7 Wednesday, 04:30 PM - 05:30 PM Marilee Schroeder
Ballet (3) Level 1-2 9 - 11 Wednesday, 05:30 PM - 06:30 PM Marilee Schroeder
Ballet (4) Level 2-3 - Junior Novice 9 - 14 Wednesday, 07:30 PM - 08:30 PM Marilee Schroeder
Ballet (5) Intermediate 13 - 19 Thursday, 06:30 PM - 07:30 PM Marilee Schroeder
Ballet (6) Level 1-2 7 - 9 Saturday, 09:00 AM - 10:00 AM Marilee Schroeder
Ballet ADD ON (7) Level 1 5 - 6 Saturday, 05:15 PM - 05:45 PM Marilee Schroeder
Contemporary/Modern (1) Level 2 11 - 13 Monday, 08:00 PM - 09:00 PM Jessica Smith
Contemporary/Modern (2) Intermediate 13 - 19 Monday, 09:00 PM - 10:00 PM Jessica Smith
Hip Hop (1) Level 1-2 6 - 8 Monday, 05:30 PM - 06:30 PM Jessica Smith
Hip Hop (2) Level 2-3 10 - 12 Monday, 07:00 PM - 08:00 PM Samantha Leonard
Hip Hop (3) Intermediate 13 - 18 Monday, 08:00 PM - 09:00 PM Mikey Harris
Hip Hop (4) Level 1-2 8 - 10 Wednesday, 04:30 PM - 05:30 PM Samantha Leonard
Hip Hop (5) Level 2-3 10 - 12 Friday, 06:00 PM - 07:00 PM Jessica Smith
Hip Hop (6) Level 1-2 6 - 8 Saturday, 04:15 PM - 05:15 PM Ali Cameron
Hip Hop (7) Level 1-2 7 - 9 Sunday, 10:30 AM - 11:30 AM KEYMC Faculty
Jazz (1) Intermediate 10 - 12 Monday, 04:30 PM - 05:30 PM Ali Cameron
Jazz (2) Level 1-2 8 - 10 Monday, 04:30 PM - 05:30 PM Mickey Leuzzi
Jazz (3) Level 1-2 7 - 9 Tuesday, 05:30 PM - 06:30 PM Jessica Smith
Jazz (4) Level 1 6 - 7 Wednesday, 05:30 PM - 06:30 PM Jessica Smith
Jazz (5) Intermediate 13 - 19 Wednesday, 07:30 PM - 08:30 PM Tiana Tait
Jazz (6) Intermediate 13 - 19 Thursday, 07:30 PM - 08:30 PM Jessica Smith
Jazz (7) Level 1-2 11 - 13 Friday, 06:30 PM - 07:30 PM Caitlin Walton
Jazz (8) Level 2 7 - 9 Saturday, 11:00 AM - 12:00 PM Alex Stephensen
Jazz (9) Level 1-2 9 - 11 Saturday, 04:15 PM - 05:15 PM Mickey Leuzzi
Jazz ADD ON (10) Level 1 6 - 8 Friday, 04:30 PM - 05:00 PM Jessica Smith
Lyrical (1) Level 2 9 - 11 Tuesday, 04:30 PM - 05:30 PM Jessica Smith
Lyrical (2) Level 2-3 11 - 13 Tuesday, 07:30 PM - 08:30 PM KEYMC Faculty
Lyrical (3) Intermediate 13 - 19 Wednesday, 08:30 PM - 09:30 PM Tiana Tait
Lyrical (4) Level 1-2 9 - 11 Thursday, 04:30 PM - 05:30 PM Ali Cameron
Lyrical (5) Intermediate 13 - 19 Thursday, 08:30 PM - 09:30 PM Jessica Smith
Lyrical (6) Level 1-2 11 - 13 Friday, 04:30 PM - 05:30 PM Samantha Leonard
Musical Theatre (1) Level 1-2 6 - 19 Tuesday, 04:30 PM - 05:30 PM KEYMC Faculty
Musical Theatre (2) Level 1-2 6 - 19 Wednesday, 08:00 PM - 09:00 PM KEYMC Faculty
Tap (1) Level 2-3 11 - 14 Wednesday, 05:00 PM - 06:00 PM Tessa Toutant
Tap (2) Level 1-2 8 - 10 Wednesday, 07:00 PM - 08:00 PM Kendall Stacker
Tap (3) Level 1 7 - 9 Friday, 05:00 PM - 06:00 PM Kendall Stacker
Tap (4) Level 2 10 - 13 Friday, 06:00 PM - 07:00 PM Kendall Stacker
Tap ADD ON (5) Level 1 6 - 8 Wednesday, 06:30 PM - 07:00 PM Kendall Stacker

Class Age Day Instructor
Advanced 1 Ballet - Part A 10 - 19 Tuesday, 06:30 PM - 07:45 PM Marilee Schroeder
Advanced 1 Ballet - Part B 10 - 19 Saturday, 04:00 PM - 05:15 PM Marilee Schroeder
Advanced 1 Ballet - Pointe 10 - 19 Tuesday, 07:45 PM - 08:45 PM Marilee Schroeder
Advanced 1 Contemp/Modern 10 - 19 Saturday, 01:00 PM - 02:00 PM Alex Stephensen
Advanced 1 Jazz 10 - 19 Wednesday, 07:30 PM - 08:30 PM Jessica Smith
Advanced 1 Lyrical 10 - 19 Tuesday, 05:30 PM - 06:30 PM Taylor Smith
Advanced 1 Technique - Part A 10 - 19 Wednesday, 06:30 PM - 07:30 PM Jessica Smith
Advanced 1/Senior 1/Senior 2 Technique - Part B 10 - 19 Saturday, 10:00 AM - 11:00 AM Ana Cole
Inter 1 Ballet - Part A 10 - 19 Tuesday, 05:30 PM - 06:30 PM Marilee Schroeder
Inter 1 Ballet - Part B 10 - 19 Saturday, 10:00 AM - 11:00 AM Marilee Schroeder
Inter 1 Ballet Exam 10 - 17 Sunday, 04:30 PM - 05:15 PM Marilee Schroeder
Inter 1 Hip Hop 10 - 19 Sunday, 03:30 PM - 04:30 PM Jessica Smith
Inter 1 Jazz 10 - 19 Saturday, 01:15 PM - 02:15 PM Jessica Smith
Inter 1 Lyrical 10 - 19 Tuesday, 06:30 PM - 07:30 PM Ana Cole
Inter 1 Tap 9 - 19 Saturday, 09:00 AM - 10:00 AM Alex Stephensen
Inter 1 Technique 9 - 19 Saturday, 12:15 PM - 01:15 PM Jessica Smith
Inter 1 Triple Threat 10 - 19 Saturday, 03:15 PM - 04:15 PM Rheesa Schachter
Inter 2 Contemp/Modern 10 - 19 Monday, 07:00 PM - 08:00 PM Jessica Smith
Inter 2 Jazz 10 - 19 Thursday, 05:30 PM - 06:30 PM Jessica Smith
Inter 2 Lyrical 10 - 19 Saturday, 03:15 PM - 04:15 PM Ana Cole
Inter 2 Tap 10 - 19 Sunday, 12:00 PM - 01:00 PM Alex Stephensen
Inter 2/Inter 3 Ballet - Part A 10 - 19 Monday, 05:30 PM - 07:00 PM Marilee Schroeder
Inter 2/Inter 3 Ballet - Part B 10 - 19 Saturday, 12:00 PM - 01:15 PM Marilee Schroeder
Inter 2/Inter 3 Ballet Exam 10 - 17 Sunday, 03:30 PM - 04:30 PM Marilee Schroeder
Inter 2/Inter 3 Hip Hop 10 - 19 Sunday, 02:00 PM - 03:00 PM Savane Boisliveau
Inter 2/Inter 3 Pointe 10 - 19 Saturday, 01:15 PM - 02:00 PM Marilee Schroeder
Inter 2/Inter 3 Tap Technique 10 - 19 Sunday, 11:00 AM - 12:00 PM Alex Stephensen
Inter 2/Inter 3 Technique - Part A 10 - 19 Monday, 04:30 PM - 05:30 PM Ana Cole
Inter 2/Inter 3 Technique - Part B 10 - 19 Saturday, 10:00 AM - 11:00 AM Jessica Smith
Inter 2/Inter 3 Triple Threat 10 - 19 Saturday, 02:15 PM - 03:15 PM Rheesa Schachter
Inter 3 Contemp/Modern 10 - 19 Saturday, 04:15 PM - 05:15 PM Jessica Smith
Inter 3 Jazz 10 - 19 Thursday, 05:30 PM - 06:30 PM Ana Cole
Inter 3 Lyrical 10 - 19 Sunday, 01:00 PM - 02:00 PM Ana Cole
Inter 3 Tap 10 - 19 Sunday, 09:00 AM - 10:00 AM Alex Stephensen
Inter/Senior Acro Technique 10 - 19 Sunday, 03:30 PM - 04:30 PM Adik Isakov
Junior 1 Jazz 6 - 12 Thursday, 04:30 PM - 05:30 PM Jessica Smith
Junior 2 Ballet 6 - 12 Thursday, 05:30 PM - 06:30 PM Marilee Schroeder
Junior 2 Ballet Exam 7 - 14 Sunday, 02:00 PM - 02:45 PM Marilee Schroeder
Junior 2 Jazz 6 - 12 Saturday, 02:15 PM - 03:15 PM Jessica Smith
Junior 2 Technique 6 - 12 Saturday, 01:15 PM - 02:15 PM Ana Cole
Junior 2/Junior 3 Tap 6 - 12 Sunday, 10:00 AM - 11:00 AM Alex Stephensen
Junior 2/Junior 3 Triple Threat 6 - 12 Wednesday, 05:30 PM - 06:30 PM Rheesa Schachter
Junior 3 Ballet - Part B 6 - 12 Saturday, 11:00 AM - 12:00 PM Marilee Schroeder
Junior 3 Ballet Exam 7 - 14 Sunday, 02:45 PM - 03:30 PM Marilee Schroeder
Junior 3 Ballet Part A 6 - 12 Wednesday, 06:30 PM - 07:30 PM Marilee Schroeder
Junior 3 Hip Hop 6 - 12 Saturday, 03:15 PM - 04:15 PM Jessica Smith
Junior 3 Jazz 6 - 12 Saturday, 02:15 PM - 03:15 PM Ana Cole
Junior 3 Lyrical 6 - 12 Sunday, 01:30 PM - 02:30 PM Jessica Smith
Junior 3 Technique 6 - 12 Saturday, 12:00 PM - 01:00 PM Alex Stephensen
Junior Novice Jazz 9 - 14 Wednesday, 06:00 PM - 07:00 PM Tessa Toutant
Junior/Inter Acro Technique 6 - 12 Sunday, 04:30 PM - 05:30 PM Adik Isakov
MINI Jazz 4 - 7 Sunday, 02:30 PM - 03:30 PM Jessica Smith
Senior 1 Contemp/Modern 12 - 19 Monday, 07:00 PM - 08:00 PM Ana Cole
Senior 1 Jazz 12 - 19 Tuesday, 07:30 PM - 08:30 PM Jessica Smith
Senior 1 Lyrical 12 - 19 Thursday, 06:30 PM - 07:30 PM Taylor Smith
Senior 1 Tap 12 - 19 Sunday, 01:00 PM - 02:00 PM Alex Stephensen
Senior 1/Senior 2 Ballet - Part A 12 - 19 Thursday, 07:30 PM - 08:45 PM Marilee Schroeder
Senior 1/Senior 2 Ballet - Part B 12 - 19 Saturday, 02:00 PM - 03:15 PM Marilee Schroeder
Senior 1/Senior 2 Contemp Technique 12 - 19 Tuesday, 05:30 PM - 06:30 PM Ana Cole
Senior 1/Senior 2 Pointe/Pas De Deux - Part A 12 - 19 Thursday, 08:45 PM - 09:30 PM Marilee Schroeder
Senior 1/Senior 2 Pointe/Pas De Deux - Part B 12 - 19 Saturday, 03:15 PM - 04:00 PM Marilee Schroeder
Senior 1/Senior 2 Technique - Part A 12 - 19 Monday, 05:30 PM - 07:00 PM Ana Cole
Senior 2 Contemp/Modern 12 - 19 Saturday, 12:00 PM - 01:00 PM Ana Cole
Senior 2 Hip Hop 12 - 19 Monday, 09:00 PM - 10:00 PM Mikey Harris
Senior 2 Jazz 12 - 19 Tuesday, 06:30 PM - 07:30 PM Taylor Smith
Senior 2 Lyrical 12 - 19 Monday, 08:00 PM - 09:00 PM Ana Cole
Stretch and Strength 4 - 19 Saturday, 09:00 AM - 10:00 AM KEYMC Faculty
WORKSHOP - Ballet 1 8 - 19 Monday, 07:00 PM - 08:00 PM Marilee Schroeder
WORKSHOP - Ballet 2 6 - 19 Wednesday, 08:30 PM - 09:30 PM Marilee Schroeder
WORKSHOP - Ballet 3 8 - 19 Thursday, 04:30 PM - 05:30 PM Marilee Schroeder
WORKSHOP - Ballet 4 5 - 11 Sunday, 11:00 AM - 12:00 PM Marilee Schroeder
WORKSHOP - Ballet 5 8 - 19 Sunday, 12:00 PM - 01:00 PM Marilee Schroeder
WORKSHOP - Ballet 6 8 - 19 Sunday, 01:00 PM - 02:00 PM Marilee Schroeder
WORKSHOP - Contemp 1 8 - 19 Thursday, 06:30 PM - 07:30 PM Ana Cole
WORKSHOP - Jazz 1 8 - 19 Saturday, 11:00 AM - 12:00 PM Savane Boisliveau
WORKSHOP - Jazz 2 8 - 19 Sunday, 04:30 PM - 05:30 PM Savane Boisliveau
WORKSHOP - Lyrical 1 8 - 19 Tuesday, 07:30 PM - 08:30 PM Ana Cole
WORKSHOP - Lyrical 2 8 - 19 Thursday, 07:30 PM - 08:30 PM Ana Cole
WORKSHOP - Lyrical 3 8 - 19 Thursday, 07:30 PM - 08:30 PM Taylor Smith
WORKSHOP - Triple Threat 1 8 - 19 Thursday, 04:30 PM - 05:30 PM Rheesa Schachter
Captcha
* - required fields
Please sign "CANCELLATION POLICY"
Please sign "Photo/Video Waiver"
Please sign "Kids Etc YMC - Family Participation Agreement"
Captcha
* - required fields
Kids Etc Youth Movement Company

505 Fort Whyte Way
Oak Bluff, Manitoba R4G0B1
204 896-5172

Captcha
* - required fields